Co masz na myśli ?

FacebookTwitterGoogle+Podziel się

W jaki sposób rozwija się komunikacja i czy człowiek jest w stanie czytać w cudzych myślach ?

Kiedy spojrzymy na sieć, nie jak na wirtualną przestrzeń, lecz jak na kolejne stadium rozwoju komunikacji międzyludzkiej, dostrzeżemy dążenie człowieka do przekraczania kolejnych barier w kontakcie z drugim człowiekiem. Słowo pozwoliło tę komunikację wzbogacić, ujednolicić czy też przyspieszyć. Pismo umożliwiło między innymi przekroczenie bariery czasu czy też odległości. Natomiast  komunikacja wirtualna cechuje się aprzestrzennością, asynchronicznością, acielesnością, astygmatycznością, anonimowością i przede wszystkim trwałością i łatwością dostępu.

Czy ten poziom komunikacji wyczerpuje w pełni nasze oczekiwania? Skądże, apetyt współczesnego człowieka rośnie w miarę jedzenia, generując coraz to śmielsze pomysły. Jednym z nich było przesłanie pozdrowienia z Indii do Francji bez użycia słów. Pomysł przywodzi na myśl telepatię, jednak nie ona grała tu pierwsze skrzypce.

Czterech naukowców Giulio Ruffini, fizyk teoretyczny ze Starlab w Barcelonie, prof. Alvaro Pascual-Leone, neurolog z Harvard Medical School, oraz specjaliści od nowoczesnych technologii z Axilum Robotics w Strasburgu, podjęło się i zrealizowało po raz pierwszy ten niecodzienny wyczyn. Przesłanie bez użycia słów z pozoru niewielkiego komunikatu „hola” i „ciao”, wymagało skomplikowanej aparatury. Naukowcy wykorzystali w tym celu technologię umożliwiającą „elektromagnetyczną interakcję między dwoma mózgami” – czyli EEG, komputery oraz internet. Do przeprowadzenia eksperymentu uczestnicy przygotowywali się wcześniej. Po pierwsze uczyli się koncentracji, każde bowiem rozproszenie „zaciemniało sygnał”. Po drugie zaś musieli opanować swoisty „alfabet przekazu”. W pierwszym tego rodzaju eksperymencie komunikaty były, generowane przez odpowiednie ruchy rąk i nóg, z których każdy odpowiadał ciągowi cyfr zbudowanych z zer i jedynek. Tak skonstruowana aparatura, składająca się z nadajnika EEG  w postaci interfejsu mózg-komputer umieszczonego w Indiach oraz odbiornika TMS we Francji, zapewniającego mocne, ale krótkie impulsy elektryczne do mózgu, odniosła sukces. Zgodnie z kalkulacjami naukowców proces komunikacji między dwoma mózgami wynosił około dwóch bitów na minutę-co nie stanowi zawrotnego tempa, jednak wciąż pozostaje tak samo fascynujące.

Naukowcy zapowiadają, że to nie koniec ich pracy, planują eksperymenty obejmujące komunikację za pomocą myśli oraz emocji, jak również z wykorzystaniem zwierząt. Ruffini wprost mówi o możliwościach, jakie daje przekraczanie werbalnych komunikatów.

„Odbieranie cudzych myśli bezpośrednio do mózgu może pozwolić ludziom skuteczniej zrozumieć, jak się czują , co mogłoby uczynić świat lepszym miejscem. Myślę, że większość światowych problemów wynika z faktu, że mamy różne poglądy i nie rozumiemy , jak inni ludzie widzą i czują się w świecie. Wiele się zmieni, kiedy będą w stanie poczuć , co inni czują . „

Żeby jednak te plany mogły się ziścić, naukowcy muszą wykonać skomplikowaną pracę, która pozwoli na przekazywanie z mózgu do mózgu bardziej skomplikowanych treści, niż jeden i zero. Kto wie, być może przyjdzie nam stać się świadkami narodzin nowej formy komunikacji, która zgodnie z wizją jej twórców pozwoli na przekroczenie granicy gatunku.

3 Comments Add yours

 1. Zuzanna napisał(a):

  Bardzo fajny projekt. Ciekawe czy w taki sposób można wyjaśnić intuicję rozumianą jako pogłębioną empatię.

  1. Joanna Flis Joanna Pietrzyk napisał(a):

   Zgłębianie natury intuicji jest fascynujące. Myślę, że empatia w przypadku intuicji jest elementem koniecznym ale nie wystarczającym 🙂 pozdrawiam

 2. Mariusz napisał(a):

  Myślę, że nasze wnuki z takich dobrodziejstw będą korzystać na co dzień 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *