Internetowa aplikacja MoodBuster w leczeniu depresji

FacebookTwitterGoogle+Podziel się

Leczenie depresji to długotrwały i żmudny proces. Niebagatelną rolę w tym procesie odgrywa dostępność  psychoterapeuty, psychologa, środków farmakologicznych i innych narzędzi terapeutycznych. Nie od dziś wiadomo, że podejścia interdyscyplinarne cieszą się  dużym powodzeniem i zwiększają szansę chorych pacjentów na pokonanie choroby. Czy aplikacje internetowe można zaliczyć do grupy narzędzi pomocnych w leczeniu depresji?

Dostępne badania pokazują, że terapia z wykorzystaniem internetu jest odpowiedzią na problemy związane z dostępnością pomocy psychologicznej w wielu krajach. Co więcej, jest ona tańsza dla pacjenta przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości leczenia – tłumaczy dr hab. Roman Cieślak, prof. Uniwersytetu SWPS i kierownik projektu.

Na to pytanie w Polsce, stara się między innymi udzielić odpowiedzi  zespół prowadzący projekt E-COMPARED, w ramach którego wykorzystuje się aplikację MoodBuster.

APLIKACJA

Narzędzie pomocne w terapii  składa się z aplikacji mobilnej Moodbuster oraz platformy dostępnej w przeglądarce internetowej. Aplikacja między innymi pozwala na prowadzenie „dziennika nastroju” , jest źródłem  wsparcia między spotkaniami z psychoterapeutą, zawiera liczne materiały edukacyjne, mierzy jakość snu czy podpowiada pacjentowi w jaki sposób może obecnie wpłynąć na swoje samopoczucie.

E-COMPARED: Europejskie badania porównawcze nad efektywnością interwencji internetowej dla osób z depresją 

 • Tytuł angielski: European Comparative Effectiveness research on on-line Depression
 • Kierownik projektu: dr hab. Roman Cieślak, prof. SWPS
 • Okres realizacji projektu: 2014.01.01 – 2016.12.31
 • Kwota dofinansowania: 421 604 EURO
 • Dziedzina: PSYCHOLOGIA
 • Słowa kluczowe: depresja, terapia przez Internet, badania porównawcze, badania on-line
 • strona internetowa projektu: http://www.e-compared.eu/

9 Comments Add yours

 1. Kasia napisał(a):

  Jednak wolę spotkanie face to face z psychoterapeutą

 2. Wszystko fajnie , ale dla mnie brzmi trochę groteskowo. Nie wpadłabym na to by wspomagać leczenie depresji przy pomocy aplikacji internetowej. Na podstawie kontaktów z osobami cierpiącymi wnioskowałabym raczej ,że potrzebują jak najmniej kontaktu z internetem , komputerem, telewizorem , smartfonem i innymi tego typu urządzeniami …Ale mogę czegoś nie rozumieć 😉

 3. Zielona Karuzela napisał(a):

  Osobiście jestem zdania, że KAŻDA forma walki z tym problemem jest cenna. Sama pewnie wolałabym kontakt osobisty, ale doceniam, że powoli pojawia sie coraz więcej pomysłów jak takim osobom pomóc.

  Pozdrawiam ciepło
  Karolina z Zielona Karuzela

 4. Joanna Flis Joanna Pietrzyk napisał(a):

  Dziękuję za ciekawe komentarze, pokazują one różnorodność spojrzeń na kwestię używania technologii w leczeniu depresji.

 5. Agata napisał(a):

  Tyle się psioczy na to, że internet jest zły, nowe technologie są złe, a tu patrz – można wykorzystać to pozytywnie 🙂

 6. Nyattagotuje napisał(a):

  nie, nie, nie. nie sadzę, że aplikacja pomoże komukolwiek wyleczyć się z depresji. tu chodzi o to, co mamy w głowie. aplikacje opóźniają nasze myślenie. sprawiają, że nie robimy tego samodzielnie. nie polecam tego nikomu, kto chce wyleczyć się z choroby psychicznej, bo popadniemy w skrajność ‚nie będę miał depresji, jeśli będę miał aplikację na telefonie’

  1. Joanna Flis Joanna Pietrzyk napisał(a):

   Interesująca opinia:) możesz napisać coś więcej o wpływie aplikacji na „opóźnianie naszego myślenia” ?

 7. juliadiets.com napisał(a):

  niepelnosprawni.pl Technologie Aktualnosci technologiczne Aplikacja moze pomoc w diagnozowaniu i leczeniu depresji . Aplikacja powstala przy wspolpracy z psychologami oraz w oparciu o wiedze, ktora zgromadzili w obszarze psychologii zdrowia.

  1. Joanna Flis Joanna Flis napisał(a):

   Dziękuję za ciekawy namiar w sieci! Może zechcielibyście napisać na ten temat coś więcej ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *