Turystyka tożsamościowa w sieci

FacebookTwitterGoogle+Podziel się

 Czym jest turystyka tożsamościowa w sieci i dlaczego ludzie chętnie ją uprawiają?

Wielu naukowców zwraca uwagę na zjawisko „rozmycia”  tożsamości w cyberprzestrzeni. Rozmycie czy też upłynnienie  jest „procesem, w którym tożsamości online są konstruowane jako takie, które niekoniecznie mają związek z tożsamością  offline” (Jordan 1999). To zjawisko można tłumaczyć na wiele rozmaitych sposobów, gdyż przyczyn testowania  różnych wersji siebie w sieci jest bez liku. Paweł Mazurek w swoim artykule Internet a tożsamość pokazuje, że szczególne znaczenie w rozwoju „turystki tożsamościowej” mają specyficzne doświadczenia w cyberprzestrzeni, głównie anonimowość oraz doświadczanie ciała w tym rasy, płci i wieku. 

Jakie zatem mogą być relacje między tożsamościami online oraz offline? Wyniki badań na ten temat są niejednoznaczne. Część pokazuje niewielki związek,  inne wręcz przeciwnie podkreślają spójność autoprezentacji z realnym Ja. Warto zapoznać się z wynikami badań Sherry Turkle, która jest zwolenniczką  tezy o rozmywaniu się doświadczania spójności  tożsamości w cyberprzestrzeni.  

Kierując się kryterium jakimi może być cel internauty,  Paweł Mazurek wymienia cztery rodzaje połączeń pomiędzy tożsamością off i on. Tym samym, prezentując nam najbardziej powszechne kierunki turystyczne współczesnego tubylca sieciowego. 

business-card-427513_640Tożsamość oficjalna – internetowa reprezentacja mniejszej lub większej liczby społecznych kategoryzacji z którymi internauta się identyfikuje. Najmniej anonimowa, wrażliwa na sankcje społeczne i  prawne, odpowiadająca realnej tożsamości reprezentacja „Ja”.

moustache-1214678_640Tożsamość eksperymentalna – tworzona dla rozrywki, najczęściej anonimowa, efemeryczna, służąca do eksploracji tych zachowań ,   które są mniej akceptowane społecznie. Niewrażliwa na sankcje, często konstruowana przy małym nakładzie sił. Może służyć testowaniu w   jaki sposób dany wymiar „Ja” jest odbierany przez innych.

gothic-1282594_640Tożsamość fabularna – wymaga wysiłku i zaangażowania w jej konstruowanie, może być wyrazem fantazji na swój temat, bądź efektem eksplorowania części Ja nie prezentowanych poza cyberprzestrzenią. Nie jest efemeryczna, cechuje ją raczej konsekwencja i spójność. Często służy rozrywce, uprawianiu sztuki czy też terapii. Cechuje ją anonimowość i niewrażliwość na sankcje prawne i społeczne. Jednak jest wrażliwa na sankcje wewnątrzgrupowe.

man-1187192_640Tożsamość sekretna – tworzona w celu realizowania tych zachowań, które nie są akceptowane poza cyberprzestrzenią, bądź są niezgodne z prawem czy normami społecznymi. Często jest uboga, jednak bardzo stabilna w czasie. Cechuje ją również niski stopień weryfikowalności i  wrażliwości na sankcje prawne. Jednak jest bardzo skoncentrowana na utrzymaniu dobrych stosunków w „grupie sieciowej” do  której należy .

Mazurek, Paweł (2006) Internet a tożsamość, w: D. Batorski, M. Marody, A. Nowak (red.) Społeczna przestrzeń internetu, Warszawa: Wyd. SWPS.

 

 

 

 

5 Comments Add yours

 1. Narwany napisał(a):

  W internecie i tak, każdy gra, kogo chce 🙂

  1. Joanna Flis Joanna Pietrzyk napisał(a):

   To prawda 🙂 nie inaczej niż w realnym życiu:)

 2. AniaGotuje napisał(a):

  Aż mnie dreszcz przeszedł.. Czasem myślę sobie o tym, jak łatwo jest być kimś innym w sieci.. szczególnie jak ludzie bez skrupułów piszą obraźliwe komentarze na różnych serwisach, podczas gdy w prawdziwym życiu nie mieliby odwagi powiedzieć słowa… to tak na marginesie.. Podział jest jasny i bardzo prawdziwy a wpis krótki, bardzo dobry i treściwy.

  1. Joanna Flis Joanna Pietrzyk napisał(a):

   Dziękuję i zapraszam ponownie 🙂

 3. SzaroKolorowa napisał(a):

  Jakie to prawdziwe..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *