Facerape

FacebookTwitterGoogle+Podziel się

Jako  użytkownik Facebooka, pewnie nie raz  byłeś świadkiem sytuacji,  w której na tablicy  znajomego pojawił się kompromitujący film, tekst bądź zdjęcie. Najczęściej to zjawisko postrzegane jest w charakterze żartu, jednak trudno mówić o dowcipie w sytuacji publikacji na czyimś koncie poniżających czy też ośmieszających treści. Gdzie kończy się żart a zaczyna Facerape ? W mojej opinii tam, gdzie dotyka on godności drugiego człowieka. Niewiele jest w Polsce materiałów na temat tego zjawiska,  które wskazywałyby na jego źródło. Jednak można pokusić się o stwierdzenie, że ma ono charakter cyberprzemocy i jest wyrazem przekraczania ludzkich praw i granic. Już sama nazwa przywołuje sytuację braku zgody i krzywdy.

Samo zjawisko jest o tyle zaskakujące, że często dotyczy również bliskich sobie osób. W ten sposób w dość zawoalowany sposób,  „psikus” zaczyna pełnić funkcję zakamuflowanego  narzędzia służącego ośmieszaniu. Wszytko, zaś odbywa się w atmosferze społecznego przyzwolenia. O ile, na hejtowanie współczesna społeczność internetowa reaguje w adekwatny sposób, o tyle ww. zjawisko wciąż pozostaje widziane jako niewinne, mimo wysokich kosztów psychologicznych, jakie ponoszą ofiary.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czym jest FACERAPE?

Zachowaniem  polegającym na wejściu na czyjeś konto Facebooka (np. gdy pozostawił niezablokowany komputer, tablet, smartfon) i opublikowanie tam kompromitujących treści np. wyznań, zdjęć itd.
– nazwa pochodzi od face (serwisu Facebook) oraz rape (z angielskiego: gwałt);
– pojęcie to ma także skróconą nazwę: frape;

 

7 Comments Add yours

 1. Sylwia W. napisał(a):

  W dzisiejszych czasach bardzo łatwo paść ofiarą tego typu „żartów”. Niestety skutki takich działań mogą być naprawdę tragiczne.

 2. Ja z pracy wyniosłem świetny nawyk blokowania komputera i telefonu gdy z niego nie korzystam. – tak wiec czuję się względnie bezpieczny.
  Warto szczególnie uważać, logując się na różnego typu portale na czyimś urządzeniu. Najlepiej w ogóle tego nie robić, a jeśli już jesteśmy do tego zmuszeni – pamiętać o wylogowaniu. Czasem dodatkowo przeglądarka pyta nas „czy ma zapamiętać hasło” – wiemy chyba jaką odpowiedź trzeba wybrać… 🙂
  Dawid

 3. blogabella napisał(a):

  No właśnie, dla jednych jest to forma żartu, ale śmieje się tylko on. Dla mnie takie zachowanie jest na poziomie gimnazjum i dziwię się, że niektórzy dorośli ludzie dalej uważają to za śmieszne.

 4. Bożena napisał(a):

  Problem są również aplikacje, które w naszym imieniu publikują spam na naszej tablicy, oraz pseudo konkursy wyłudzające nasze dane dostępowe do FB w tym samym celu.

 5. Jola napisał(a):

  Przypomniał mi się film „Sala samobójców”. Choć nie był o facerape w filmie nastolatek popełnia samobójstwo po tym jak kolega opublikował kompromitujący wpis na jego temat na FB. Oczywiście mija trochę czasu zanim dochodzi do tragedii i nie mały wpływ na decyzje mają dyskusje i inną depresyjna internautką. To ciemna strona mediów społecznościowych – tracimy prywatność i odsłaniamy (lub inni odsłaniają) nasze słabe punkty, więc łatwiej nas zranić.

 6. Joanna Flis Joanna Pietrzyk napisał(a):

  Dziękuje, za dużo ciekawych i mądrych głosów 🙂

 7. Joanna Bojar - Dietetyka okiem praktyka (fb) napisał(a):

  Współczesny problem, fajnie, że o tym napisałaś 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *