Mamy słowo roku 2016! Zobaczcie, jakie słowo zastąpiło dotychczasowe emoji !

FacebookTwitterGoogle+Podziel się

Oxford English Dictionary jak co roku, wybrał najpopularniejsze słowo. Tegoroczny wybór oksfordzkiego słownika padł na słowo post-truth. W 2013 słowem roku zostało ‚selfie’, dwa lata wcześniej ‚wapowanie'(czyli palenie elektronicznego papierosa), a w zeszłym roku emoji ‚twarz ze łzami radości’.

Słowo post-truth, odnosi się do zjawiska fałszywych faktów i bezkarnego publikowania oczywistych kłamstw,   między innymi w mediach społecznościowych. Rozmiar zjawiska jest tak duży, że słowo „post-truth” (postprawda) – termin stworzony aby opisać tę nową rzeczywistość – został ogłoszony przez słownik oksfordzki jako słowo roku 2016.

„Odnosi się lub oznacza okoliczności, w których obiektywne fakty są mniej wpływowe w kształtowaniu opinii publicznej niż odwołanie do emocji i osobistych przekonań”– tak brzmi słownikowa definicja post-prawdy, które istnieje od 1992 lecz jego użycie w języku angielskim wzrosło w mijającym roku aż o 2000 proc. w stosunku do roku 2015.

Na czym polega współczesne życie  w świecie „post-prawdy”?

Mogliśmy się o tym przekonać w trakcie  odbywających się wyborów o fotel Prezydenta USA. Zjawisko post-prawdy  nie dotyczy bezpośrednio jedynie kłamstwa. Kłamstwo to przecież nie tylko świadome powiedzenie nieprawdy. To również zaplanowane i świadome wprowadzanie informacyjnego chaosu przez poddawanie prawdy w wątpliwość.

Łukasz Pawłowski z Kultury Liberalnej, pięknie pokazuje to zjawisko:

„Pewien senator amerykańskiej Partii Demokratycznej, Daniel Patrick Moynihan, miał powiedzieć kiedyś: «Każdy ma prawo do własnej opinii, ale nie do własnych faktów». Na naszych oczach maksyma Moynihana przestaje obowiązywać”, pisze Pawłowski.

Gdzie leży problem? Chaos informacyjny, nadmiar treści podawanych instant, brak motywacji do poszukiwania rzetelnego i sprawdzonego źródła wiedzy. Te i wiele innych zjawisk współcześnie nam towarzyszących stało się źródłem rzeczywistości, która nas otacza.

„Żyjemy w czasach, kiedy coraz trudniej dotrzeć do wiarygodnych źródeł informacji. Przeświadczenie, że politycy kłamią, jest coraz silniejsze, autorytet władzy słabnie, a zaufanie do polityków spada. W konsekwencji organizacje sprawdzające fakty stają się coraz bardziej potrzebne.” Małgorzata Kilian

 

Bibliografia:

http://www.fpiec.pl/post/2016/11/16/postprawdawybrnaosldowemroku

http://kulturaliberalna.pl/2016/09/30/sprawdzamy-fakty/

http://www.radionz.co.nz/news/on-the-inside/310042/lies,-damned-lies-and-post-truth-politics

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *